Или едното е сиво, другото кафяво
Снимка: Guliver / iStock
Най-често срещани са кафявите очи. Най-рядко изомрудено зеленити – те са едва 2% от населението. Сив, син, кехлибарено кафяв, маслинено зелен, черен – разнообразието от цветове и нюанси и огромно.
Има и странни изключения –
червени и дори виолетови на цвят
Срещат се най-често при албиносите, които въобще не произвеждат малотонин.
В резултат на това ирисът им е почти прозрачен, а под него прозират кръвоносните съдове. Затова и очите изглеждат червени, обясняват специалисти пред deti.mail.ru.
Когато едното е с различен цвят от другото
Родителите са силно тревожни, когато цветът на очите на детето се променя и едното е с различен цвят от другото – едното например е светло, а другото тъмно.
Състоянието е известно в медицината като хетерохромия – дължи се на недостатък или на излишък на мелатотин. Тази пигментация обикновено се наследява с гените, предава се от поколение на поколение, но може и да е резултат на редица заболявания.
Обикновено хетерохромията не крие риск, но детето трябва често да се консултира с офталмолог.
Какъв ще е окончателният цвят на очите
Това определят гените, които участват в производството, транспорта и съхранението на меланина.
Детето наследява гени от майката и от таткото. Цветът на ириса се определя от доминантните гени, не от рецесивните. Един и същи ген обаче има различни форми – алели и именно от тях зависи в каква посока ще се развие конкретен признак. В един ген алелът отговаря за кафявите очи, а друг - за сините. Първият винаги е доминантен.
Известно е, че алелът за зелените и за сините – винаги е рецесивен , затова те са рядкост.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари